Logo Tasarımı
Hakkımızda
Ne Yaparız?
Projelerimiz
Vcrea
Teklif İste
İletişim
Tüm Kategoriler
Grafik Tasarım
Web Tasarım
Fotoğraf
Pantone Kataloğu Nedir?

Renkler tasarımı oluşturan unsurlar arasında yer almaktadır. Seçilen renkler bütünü oluşturmaktadır. Tasarımcılara standartlara uygun bir renk anahtarı gerekmektedir.

Pantone A.Ş 1950 yılında ticari amaçla bu işe başlayan bir şirkettir. PMS (PantoneMatchingSystem) standart bir renk anahtarının üretimini üstlenmiş ve renk uyumunu yakalayarak grafikerler ve matbaacılar tarafından 1164 renk içeren kataloğu kabul görmüşlerdir. Bir örnek verdikten sonra biraz daha detaylandırmak istiyorum. Firmanızın kartvizitini yaptırmak istiyorsunuz ve grafiker size mavi bir tasarım yapmış monitörde çok iyi gözüküyor ancak matbaadan geldikten sonra yeşilimsi garip bir renk olmuş, eminim ki sinirleneceksinizdir. İşte böyle sorunların yaşanmaması için pantone renk kataloğu kabul görülmüştür.

Kağıt türleri renk tonlarını etkiler. Pantone renkleri kaplamasız, kaplamalı ve mat olarak kağıt üzerinde nasıl görüneğini göstermektedir. Renk kodunun sonuna eklenerek türü belirtilir. Örn-> PANTONE 14-4811 C şeklinde yazdığımız zaman kaplanmış anlamına gelmektedir.

C : Kaplanmış
U : Kaplanmamış
M : Mat

Anlamına gelmektedir…