Logo Tasarımı
Hakkımızda
Ne Yaparız?
Projelerimiz
Vcrea
Teklif İste
İletişim
Tüm Kategoriler
Grafik Tasarım
Web Tasarım
Fotoğraf
Parallax Web Tasarım Nedir?

“Parallax” ın Türkçe anlamı “Paralaks” dır. Eğer websitenize dikkat çekici tasarımlar yapmak isterseniz yolunuz mutlaka paralaksdan geçecektir. Paralaks durağan nesnelerin farklı zamanda gözlenen doğrultudailerlemesi ile meydana gelen değişimlerdir.

İlk olarak 1940 yılında 2D oyunlarında derinlik yaratmakadına kullanılmıştır. Aslında bir tür göz yanılmasıdır. Farklı iki resim düşünelim.Bu resimleri scroll hareketi ile hareket ettiriyorsunuz. Fakat iki resimde aynızamanda ve hızda hareket etmediği halde, aralarındaki zaman farkından dolayınesnelerin hareket ettiğini düşünüyoruz.

Web sitelerinde kullanmak isterseniz bir hikâye üzerindenyapmanız ziyaretçilerde merak uyandıracaktır. Şöyle ki içeriği doldurmak içinher yerde paralaks etkisi kullanırsanız saçma bir görüntü ortaya çıkacaktır.Bunun yerine içeriğiniz ile ilgili bir akış oluşturarak devamlılığı olanzincirleme bir etki oluşturabilirsiniz.

Güncel tasarımları incelediğimiz zaman paralaksınyaygınlaştığını görebiliyoruz. Aşağıdaki linkleri incelerseniz içeriğine uygunve kendine özgü adımları olduğunu göreceksiniz.

http://www.sweez.com.br/

http://www.putzengel.at/

http://www.bagigia.com/